cs

Životopis

Jan Schulmeister (*2006) se hře na klavír se věnuje od pěti let. Svojí uměleckou cestu započal v ZUŠ Kroměříž pod vedením Evy Zonové, nyní je studentem Konzervatoře P. J. Vejvanovského v Kroměříži        ve třídě Martiny Schulmeisterové.

Kromě toho získává zkušenosti také na mistrovských interpretačních kurzech pod vedením významných českých i zahraničních pedagogů.

Od sedmi let se pravidelně účastní národních i mezinárodních klavírních soutěží, v nichž dosahuje pozoruhodných výsledků – první ceny či absolutní vítězství si doposud odvezl již z více než třiceti prestižních soutěží napříč Evropou. Jen namátkou jmenujme César Franck Piano Competition (2019, Belgie), Piano Talents (2014, 2017, Itálie), North International Music Competition (2021, Švédsko),Manhattan International Competition (2022, USA), Virtuosi per musica di pianoforte (2015, 2016, 2017, 2019, 2021), Amadeus (2016, 2017), Broumovská klávesa (2019), Beethovenovy Teplice (2019) a další soutěže v Estonsku, Švédsku, Švýcarsku, Španělsku, Lucembursku, Itálii či Severní Makedonii. Na mnohých z těchto soutěžích navíc získal ještě řadu dalších speciálních cen.      Za jeden z největších úspěchů však Jan považuje dvojitou účast ve finále Mezinárodní rozhlasové soutěže Concertino Praga v roce 2020, kdy zde získal v roce 2020 Čestné uznání 1. stupně spolu s 1. cenou Evropské unie hudebních soutěží pro mládež (EMCY) a v roce 2021, kdy prokázal svůj umělecký růst získáním 2. ceny, Ceny publika a Ceny pro nejlepšího českého účastníka.

Jan má díky svým soutěžním úspěchům možnost spolupracovat s orchestry a významnými dirigenty. Jako absolutní vítěz mezinárodní soutěže Amadeus získal možnost vystoupit s Filharmonií Brno pod taktovkou Dennise Russella Daviese. Hrál také pod taktovkou Tomáše Netopila s Filharmonií Bohuslava Martinů Zlín v projektu "Malí velcí filharmonici". Se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu (SOČR) pod vedením Jiřího Rožně a Vahana Mardirossiana vystoupil v rámci již zmíněných finálových večerů v soutěži Concertino Praga v letech 2020 a 2021 v Dvořákově síni Rudolfina. Vystoupil i se Severočeskou filharmonií Teplice pod vedením Petra Vronského. Spolupracuje též s Pražským komorním orchestrem, Komorním orchestrem "Barocco sempre giovane".

V oblasti komorní hudby pravidelně vystupuje s Wihanovým kvartetem.

Kromě těchto aktivit sólově koncertuje nejen na českých, ale i zahraničních pódiích (Švýcarsko, Velká Británie, Itálie, Rakousko, Severní Makedonie). Přijal též pozvání na účinkování v rámci významných mezinárodních a národních hudebních festivalů - Dvořákova Praha, Pražské jaro, Smetanova Litomyšl, Hudba v zahradách a zámku Kroměříž, Chopinův festival Mariánské Lázně.

Ve školním roce 2018/2019 byl stipendistou prestižního programu MenArt, organizovaného Nadačním fondem Magdaleny Kožené; díky tomu vystoupil na festivalech Pražské jaro a Smetanova Litomyšl.

V listopadu 2018 byl pozván do koncertní řady Má vlast, pořádané Václavem Hudečkem a přenášené TV Noe.

Ve stejném roce se stal nejmladším členem sdružení PETROF Art Family.

I přes svůj nízký věk má již bohaté zkušenosti s nahráváním. Na svém kontě má již 4 CD pro společnost PETROF a ArcoDiva, která mapují jeho umělecký vývoj.